Nowoczesne oświetlenie LED ma wiele zalet. Jedną z nich jest możliwość precyzyjnego doboru barwy światła, dokładne dopasowanie jej do swoich potrzeb. Na początku należy powiedzieć, że wyróżniamy 3 podstawowe barwy światła: ciepłą, neutralną i zimną. Im wyższy jest poziom temperatury barwowej (wyrażanej w Kelwinach), tym zimniejsze będzie światło.

Jakie wartości Kelwinów odpowiadają konkretnym barwom? Jakie oświetlenie wybrać do kuchni, jakie do biura czy pokoju dziennego, a jakie do sypialni?

Ciepła barwa światła

To ta, której temperatura barwowa znajduje się na poziomie od ok. 2 500K do ok. 3 500K. Są to wartości najbardziej zbliżone do światła, jakie dają żarówki tradycyjne (wolframowe) co sprawia, że są one często wybierane przez osoby przyzwyczajone do tych klasycznych źródeł oświetlenia.

Ciepłe światło doskonale sprawdzi się zwłaszcza w przestrzeniach służących relaksowi. Nadaje ono bowiem pomieszczeniom przytulności, co gwarantuje optymalne warunki do wypoczynku i wyciszenia. Takie żarówki LED warto montować zwłaszcza w sypialni, salonie czy do pokoju dziecka, ale też w holach.

Neutralna barwa światła

Światło neutralne określane jest też jako światło naturalne lub światło białe. To wszystko dlatego, że najbardziej ze wszystkich barw przypomina ono barwę światła słonecznego. Temperatura światła neutralnego znajduje się na poziomie 3 500-4 500K.

Barwa neutralna jest najbardziej uniwersalną i świeżą, a zarazem taką, która najmniej męczy wzrok. Dlatego zastosowanie ma we wnętrzach, w których przebywa się długo lub które wymagają większego skupienia. Ciepłe lampy doskonale odnajdą się w biurach, w restauracjach, w kuchniach, w pokoju ucznia, ale też w ogrodach.

Zimna barwa światła

To taka, której temperatura barwowa wynosi powyżej 5 500K. Światło zimne mocno pobudza ludzki organizm, dzięki czemu sprzyja zwiększonej koncentracji. Bardzo często stosuje się je w takich przestrzeniach komercyjnych jak kuchnie gastronomiczne, magazyny, hale produkcyjne, gabinety dentystyczne czy nawet warsztaty.

W domach i biurach zimne oświetlenie wykorzystujemy rzadziej. Tu spotkasz je głównie jako oświetlenie punktowe, w formie taśm LED ozdabiających sufity czy w domowych biurach i przestrzeniach do majsterkowania.

Barwa światła a samopoczucie

O tym, jak barwa światła wpływa na człowieka, podkreślić należy kilka kwestii. Ciepłe żarówki LED sprawią, że we wnętrzu będzie przytulnie, a Ty poczujesz się bardziej zrelaksowany. Lampa neutralna wzmocni koncentrację i efektywność pracy oraz nauki. Jest najbardziej przyjazna dla oczu, więc nawet długie godziny przebywania w tym otoczeniu, nie będą męczyły wzroku. Z kolei LED zimny to odczucie chłodu i sterylności, a także dużego pobudzenia. Najczęściej spotkasz je na wystawach, klatkach schodowych, w magazynach czy nad lustrem w łazience.

Jaka barwa światła do łazienki?

Nie powiedzieliśmy jeszcze nic o oświetleniu przestrzeni kąpielowej, ale więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj. Jakie światło do łazienki? To zależy od konkretnego miejsca. Przy lustrze najlepsze będzie światło neutralne. Podczas wykonywania makijażu musisz się widzieć tak, jak widać Cię przy świetle słonecznym. Nad wanną, w której oddajesz się relaksowi, lepsze będzie światło ciepłe, sprzyjające wypoczynkowi.