Pokój dziecka to jego osobiste królestwo, strefa zabawy i rozrywki, a także oaza spokoju i bezpieczeństwa. Aranżacja powinna więc uwzględniać różnorodne potrzeby dziecka i rozmaite zastosowanie przestrzeni tak, aby umożliwiała naukę, spełnianie swoich pasji oraz odpoczynek. Urządzanie pokoju chłopca jest zatem bardzo ważne dla jego samopoczucia, nastroju oraz dojrzewania i dorastania. Jak zrobić to dobrze, aby podarować dziecku osobistą przestrzeń, zaaranżowaną w spójnym stylu i uwzględniającą jego potrzeby?
Od czego zacząć urządzanie pokoju dla chłopca?
Aranżację pokoju dziecka warto rozpocząć od przygotowania planu. Powinien on uwzględniać potrzeby chłopca oraz jego zainteresowania, upodobania i preferencje, a także wielkość pomieszczenia, koncept stylistyczny czy zasoby finansowe. Ponadto już na samym początku należy zaplanować funkcjonalną przestrzeń, która dla dobra dziecka powinna być podzielona na trzy podstawowe strefy:
- relaksu i snu,
- zabawy i rozrywki,
- nauki i rozwoju.
W ten sposób pokój chłopca będzie harmonijny, co wpłynie pozytywnie na samopoczucie i rozwój dziecka. Podział na strefy jest możliwy, nawet jeśli dysponujesz niewielką przestrzenią. Warto natomiast zadbać, aby strefa nauki była przy oknie ze względu na większą ilość naturalnego, dziennego światła, które korzystnie wpływa na zdrowie i poziom energii.
Jakie wybrać kolory do chłopięcego pokoju?
Pewne stereotypy nakazują myśleć, że ściany w pokoju chłopca powinny być pomalowane na błękitny kolor. Nie ma w tym nic złego, ponieważ pastelowe odcienie niebieskiej barwy dobrze wpływają na samopoczucie dziecka i jego koncentrację. Niemniej warto wiedzieć, że nie jest to jedyne rozwiązanie i czasami warto wyjść poza pewien schemat, obierając inną drogę. Świetnym wyborem są, chociażby pastelowe odcienie żółtego i zielonego, połączone z bazową barwą, taką jak: biel lub szarość. W tej roli rewelacyjnie sprawdzają się gotowe systemy mebli do pokoju chłopca, które mogą być w klasycznym kolorze (np. białym), świetnie prezentującym się na tle wybranej barwy ścian (np. butelkowej zieleni).
Musisz również pamiętać, że dzieci nie lubią nudy, dlatego w pokoju dla chłopca warto odrzucić monochromatyczność i postawić na kompozycję nieco bardziej barwną. Znakomicie sprawdzą się zatem intensywniejsze akcenty kolorystyczne (np. czerwień) w postaci dodatków lub barwy wybranych ścian (np. pomalowanie jednej ściany na zielono), a także grafiki na ścianie (np. malowane własnoręcznie) lub gotowe naklejki. Naturalnie w kolorystycznym szaleństwie należy zachować równowagę, aby nie pomniejszyć optycznie przestrzeni i nie przesycić go barwami, które mogłyby nadmiernie stymulować dziecko.
W jakim stylu urządzić pokój chłopca?
Wybór stylu wnętrza jest nie mniej ważny, niż kolorystyka pokoju chłopca. Oba aspekty są naturalnie ze sobą powiązane, więc warto je razem zaplanować już na początku aranżowania przestrzeni. Stylistka pokoju dziecka zależy natomiast od jego osobistych upodobań.
- Dla miłośnika sportu, warto przygotować miejsce na kolekcję piłek oraz gadżetów i zabawek (np. piłkarzyków, małej bramki).
- Fana Marvela zachwycą z kolei motywy superbohaterów na ścianach, ich zabawkowe atrybuty, a także kolorystyka nawiązująca do konkretnych postaci.
- Dziecięce marzenia o zostaniu astronautą to z kolei świetny pomysł, aby zaaranżować pokój chłopca w stylu, nawiązującym do przestrzeni kosmicznej: ciemnoniebieska kolorystyka, gwiazdy na suficie i tematyczne dodatki (np. poduszki w kształcie planet).
- Dziecko, kochające naturę, z pewnością będzie zadowolone z przyrodniczych akcentów i dodatków w swoim pokoju: ciemnozielonej kolorystyki, wizerunków zwierząt w postaci naklejek na ściany, roślinnych motywów oraz naturalnych materiałów (np. drewniane biurko w stylu skandynawskim).
Jeśli urządzasz pokój dla małego dziecka, dobierz styl i kolorystykę o uniwersalnym oraz ponadczasowym charakterze. Twoja pociecha będzie bowiem dorastać, a to prawdopodobnie spowoduje zmianę przekonań i upodobań. Co więcej, warto urządzać pokój dziecka w taki sposób, aby ewentualna modyfikacja kolorów, stylów czy umeblowania była relatywnie łatwa.
Na co zwrócić uwagę, aranżując pokój dziecka?
Już na początku zaznaczyliśmy, że pokój chłopca powinien być funkcjonalny. Tym samym unikaj bałaganu, który może wyniknąć z nadmiernej liczby mebli i dodatków. Rozumiemy, że Twoje dziecko może chcieć każdą zabawkę i przedmiot, ale jako rodzic dopilnuj, aby w jego pokoju panowała harmonia. W ten sposób Twoja pociecha uniknie przebodźcowania! Wybierając więc meble i dodatki, zawsze miej na uwadze powierzchnię pokoju. W ten sposób rozmiar mebli nie przytłoczy wnętrza, tylko idealnie się w nie wkomponuje.
Zdarza się, że w ferworze zabawy pokój dziecka zamienia się w „poligon doświadczalny”, na którym panuje chaos i bałagan. To całkowicie naturalne i warto pozwolić dziecku na upust kreatywności oraz energii. Niemniej po skończonej zabawie, dobrze jest zadbać o porządek. Przygotuj się na to, wyposażając pokój chłopca w elementy, które ułatwiają porządkowanie przestrzeni i przechowywanie przedmiotów. Przykładem są meble z szufladami, półki na ścianach, regały na książki, figurki i gadżety, łóżko z pojemnikiem czy specjalne pudła na zabawki.
Nie możesz także pominąć aspektu bezpieczeństwa. Wszystkie przedmioty, które znajdą się w pokoju dziecka, powinny cechować się najwyższą jakością i posiadać niezbędne atesty. Takie rozwiązania oferuje, chociażby sklep Mebel-Partner, który od wielu lat pomaga w aranżowaniu domów i mieszkań, także pokojów dla dzieci. Wybierając jakość, zyskujesz pewność, że zabawki, meble, dodatki i akcesoria są nieszkodliwe dla Twojej pociechy.
Dodatki i meble do pokoju chłopca – połączenie estetyki z funkcjonalnością
Wiedząc już, jaką kolorystyką i stylem będzie charakteryzował się pokój dla chłopca, możesz przejść do wyboru mebli oraz dodatków. Powinny być one funkcjonalne oraz estetycznie dopasowane do aranżacji wnętrza. Świetną opcją są gotowe zestawy w postaci skrzyniowych mebli systemowych. To proste i wygodne rozwiązanie, oszczędzające mnóstwo czasu. Różnorodność poszczególnych zestawów pozwoli Ci natomiast dobrać taki komplet mebli, który spodoba się Twojemu dziecku i zapewni niezbędną funkcjonalność. Przykładowy wybór może zawierać: komodę i szafę na ubrania, regał na książki, zabawki i rośliny, a także biurko do nauki i łóżko do spania. W niektórych zestawach znajdziesz ponadto dodatkowe półki na ścianę, które mogą zawisnąć nad biurkiem, a także szafkę nocną, na której ustawisz ładną lampkę z ciepłą i przytulną barwą światła.
Pragmatycznym wyborem jest natomiast krzesło i biurko z regulacją wysokości, ponieważ dostosowują się one do rosnącego dziecka. Jako że chłopcy nierzadko interesują się grami komputerowymi, rozważ opcję małego biurka gamingowego. Jego nowoczesny design z pewnością spodoba się Twojemu dziecku, dopasowany blat zapewni przestrzeń do nauki i rozrywki, a przydatne rozwiązania (np. złącza USB, organizer na kable, uchwyt na akcesoria) ułatwią wykonywanie obowiązków i pomogą w dbaniu o porządek. Nieodłącznym elementem biurka jest natomiast fotel gamingowy, którego ergonomia zadba o zdrowie Twojego dziecka, zapewniając prawidłową postawę ciała oraz ochronę kręgosłupa. Krzesła i biurka gamingowe są projektowane z myślą o graczach, którzy spędzają wiele godzin w pozycji siedzącej. W rezultacie posiadają one przydatne funkcje i rozwiązania, które niwelują negatywne skutki długotrwałego siedzenia. Tym samym biurka i fotele gamingowe są rewelacyjnym wyborem także dla Twojego dziecka, ponieważ posłużą mu nie tylko do gry i zabawy, ale również nauki i rozwijania swoich pasji.
Komfort i radość dziecka na pierwszym miejscu
Pokój chłopca to jego osobista przestrzeń, służąca do ekspresji siebie, dorastania, eksplorowania świata i rozwijania pasji. Aranżacja powinna podążać za jego zainteresowaniami i marzeniami. Zauważ, że dzieci zdecydowanie zbyt często żyją w pokojach, które nie spełniają ich oczekiwań, ponieważ wystrój zatrzymał się na wcześniejszych etapach ich dorastania. Taka sytuacja natomiast może przełożyć się negatywnie na życie społeczne (np. wstyd przed zapraszaniem kolegów) lub zdrowie psychiczne (np. gorsze samopoczucie w wyniku niezrealizowanych potrzeb). Nie pozwól, aby Twoja pociecha wstydziła się swojego pokoju lub czuła się niekomfortowo. Zamiast tego wysłuchaj potrzeb dziecka i stwórz harmonijną przestrzeń, w której poczuje się swobodnie, wygodnie i przyjemnie!