Komfort termiczny w domu to jeden z kluczowych elementów dla naszego zdrowia oraz dobrego samopoczucia. Ocieplenie wewnętrzne budynku zapewnia nam izolację termiczną, a dodatkowo akustyczną. Dzięki takiemu rozwiązaniu ograniczamy także dźwięki “wędrujące” po domu. Poza tym ocieplenie wewnętrzne jest świetnym rozwiązaniem, gdy nie mamy możliwości ocieplenia zewnętrznego domu. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat ocieplenia ścian wewnętrznych to zapraszamy do przeczytania tego artykułu.

Jak wybrać odpowiedni materiał do ocieplenia budynku od wewnątrz?

Na rynku mamy obecnie wiele materiałów, które mogą być wykorzystane do ocieplenia ścian wewnętrznych. Najczęściej stosowana jest wełna mineralna oraz styropian. Dobrym rozwiązaniem jest także wykorzystanie płyt izolacyjnych. Do tego zadania świetnie sprawdzi się Multipor mineralna płyta izolacyjna o grubości 8 cm. Kolejnym popularnym rozwiązaniem jest celuloza i pianka poliuretanowa

Wełna mineralna i styropian są uważane za bardzo skuteczne materiały, które zapewniają wysoką izolację termiczną. Wełna mineralna będzie bardziej skuteczna również w przypadku izolacji akustycznej. Celuloza natomiast może być idealnym rozwiązaniem dla osób, które bardzo mocno dbają o ekologię. Dodatkowo ma ona zdolność do wypełniania przestrzeni o utrudnionym dostępie. 

Jeśli potrzebujemy produktu, który będzie mocno odporny na wodę, to wełna jest odpowiednim rozwiązaniem. Styropian natomiast może być bardziej podatny na uszkodzenia spowodowane wilgocią. 

Kolejnym ważnym czynnikiem, który może zaważyć na naszej decyzji jest trwałość. Wełna i styropian to dość trwałe produkty, które wystarczają na lata. Celuloza za to wymaga regularnej konserwacji i utrzymania.

Jeśli masz problem z wyborem odpowiedniego materiału do izolacji wewnętrznej ścian, zapraszamy do naszej hurtowni artykułów budowlanych Mal-Drew, gdzie nasi specjaliści pomogą Ci dobrać materiał dostosowany do Twoich potrzeb.

Dlaczego warto ocieplić ściany działowe?

Przede wszystkim ocieplenie ścian działowych zwiększa efektywność stref buforowych w domach energooszczędnych. Ułatwia zachowanie różnic temperatur oraz wpływa korzystnie na komfort i samopoczucie domowników. 

Dodatkowo ocieplenie ścian wewnętrznych często stosuje się, aby wzmocnić działanie izolacji akustycznej domu. Materiały termoizolacyjne charakteryzują się tym, że oprócz świetnej izolacji termicznej, doskonale chłoną i rozpraszają dźwięki. Produkty tego typu są też często tańsze niż specjalistyczne produkty do izolacji akustycznej.

Jak przygotować ścianę do ocieplenia od wewnątrz?

Zanim zaczniemy termoizolację ścian wewnętrznych musimy ją najpierw odpowiednio przygotować. Przede wszystkim należy ściągnąć wszystkie elementy znajdujące się na nich, jak np. grzejniki, gwoździe, kołki. Braki i otwory w ścianach należy zaszpachlować. Powierzchnia ściany powinna być także oczyszczona z wszelkich zanieczyszczeń. Powinniśmy usunąć wszystkie resztki tynku, czy farby.

Jakimi materiałami można ocieplić ściany wewnętrzne?

Do ocieplenia ścian wewnętrznych w dużej mierze stosuje się te same produkty, co do izolacji termicznej ścian zewnętrznych. Główna różnica wynika z grubości stosowanej warstwy oraz tego, że kluczowym elementem oprócz izolacji termicznej jest też izolacja akustyczna

Materiały, które można wykorzystać do ocieplenia ścian wewnętrznych to:

  • Wełna mineralna – najczęściej wykorzystywany materiał do ocieplania ścian wewnętrznych. Zapewnia doskonałe parametry izolacji termicznej i akustycznej. Ponadto jest odporna na działanie wilgoci. Świetnie radzi sobie z wysokimi temperaturami oraz jest niepalna. Do wyboru mamy wełnę szklaną i skalną. Wełna ułatwia wypełnienie całej konstrukcji szczelnie, bez pozostawiania pustych przestrzeni.
  • Płyty styropianowe – Dobrze sprawdzają się do ocieplenia ścian z bloczków lub cegieł. Zapewniają doskonałą izolację termiczną i akustyczną (podobnie jak wełna). Do ścian wewnętrznych wykorzystuje się mniejszcze grubości płyt, niż do ścian zewnętrznych. W tej roli najlepiej sprawdzi się styropian grafitowy, ale jest droższy od białego.
  • Izolacje wdmuchiwane – Stosuje się je do ścian, które mają pustą przestrzeń w środku. Pomiędzy płyty wdmuchuje się granulat styropianu lub celulozę. Taka metoda jest szybka i skuteczna, a produkt ten doskonale wypełnia wszystkie przestrzenie (nawet te trudno dostępne). Takie działanie zapewnia doskonałą izolację termiczną i akustyczną.
  • Bloki z betonu komórkowego – Tego typu bloczki są cieńsze niż ich odpowiedniki stosowane przy ociepleniu zewnętrznym. Ta metoda również jest bardzo szybka, a taki beton komórkowy jest lekki i łatwy w obróbce. Dodatkowo nie ma konieczności przykrywania tego produktu folią paroizolacyjną, ponieważ charakteryzuje się on wysoką przepuszczalnością pary wodnej. 
  • Pianka poliuretanowa – Dzięki temu, że po rozłożeniu z opakowania pianka rozpręża się jest ona uznawana za jeden z lepszych izolatorów. Tworzy ona bowiem idealne uszczelnienie na ścianach. Ponadto jest odporna na pleśń i grzyby oraz nie traci swoich właściwości z biegiem czasu. Zapewnia także dobrą izolację akustyczną. Nakłada się ją metodą natryskową. Produkt ten doskonale sprawdza się na powierzchniach nieregularnych i skośnych. 
  • Maty izolacyjne – Maty to dość nowy produkt na rynku. Są one zbudowane z cząsteczek krzemionki, które słabo przewodzą ciepło. Dzięki temu świetnie izolują pomieszczenie. Dodatkowo materiał ten zapobiega rozwojowi grzybów i pleśni. Stosowanie takiej metody pozwala także na uniknięcie mostków termicznych.
  • Masy szpachlowe – Masy to również nowy produkt na rynku podobny do mat izolacyjnych. Nakłada się je za pomocą wałka na ścianę. Można go także spotkać w postaci do nakładania metodą wtryskową. Wystarczy bardzo cienka warstwa, więc produkt ten nie zabiera dużej ilości przestrzeni. 

Jeśli poszukujesz produktów do izolacji wewnętrznej ścian to zapoznaj się z ofertą naszej internetowej hurtowni materiałów budowlanych Mal-Drew lub odwiedź nasze sklepy stacjonarne w Gliwicach i Rybniku.