Pompy ciepła są chętnie wybieranym rozwiązaniem przez osoby budujące nowe domy. Co jednak, jeśli mieszkasz w budynku starego typu? Czy w takim obiekcie również opłaca się wymienić piec na taką instalację? Może to być dobre rozwiązanie – pod warunkiem, że dom zostanie odpowiednio przygotowany pod jej wdrożenie.
Wymiana pieca na pompę ciepła w starym domu – o czym trzeba wiedzieć na start?
Wymiana pieca starego typu może pozwolić na obniżenie kosztów ogrzewania budynku, a przy tym zmniejszyć emisję szkodliwych związków do atmosfery. Jednak przed wybraniem nowego systemu ogrzewania warto przeanalizować dobrze „za” i „przeciw” każdego z rozwiązań.
Jedną z opcji, którą warto rozważyć, jest pompa ciepła. Taki system ma sporo zalet, takich jak:
- zeroemisyjność i przyjazność środowisku naturalnemu (co ważne również w kontekście zmieniających się przepisów prawa);
- wysoka wydajność – współczynnik SCOP dla większości pomp wynosi w okolicach 4-5, co przekłada się na relatywnie niskie koszty eksploatacji;
- większa niezależność energetyczna – pompa ciepła bazuje przede wszystkim na odnawialnych źródłach energii, a tylko w 25-30% na prądzie elektrycznym;
- „czystość” i komfort systemu grzewczego – bez konieczności czyszczenia pieca, dbania o dostawę paliwa czy nieustanną konserwację systemu.
Zanim jednak rozpoczniesz inwestycję, musisz mieć świadomość, że pompa ciepła w starym domu to również wyzwanie. Budynek, który powstał kilkadziesiąt lat temu, może wymagać zmian, aby wdrożenie nowego systemu ogrzewania się opłacało i miało sens.
Jak wyremontować dom, aby pompa ciepła przyniosła korzyści?
Pierwszą kwestią, o którą trzeba będzie zadbać w budynku powstałym w starej technologii, jest ocieplenie. Domy sprzed lat mają „z natury” znacznie wyższe zapotrzebowanie na energię pierwotną. W końcu nie powstawały z myślą o ograniczaniu kosztów grzania. Dlatego przed inwestycją w pompę ciepła warto przeprowadzić termomodernizację. Powinna ona objąć:
- wymianę stolarki okiennej (okna 3-szybowe to konieczność!) i drzwiowej;
- docieplenie ścian oraz stropu i dachu – np. grubą warstwą styropianu lub z wykorzystaniem innej technologii nowej generacji.
Tylko wówczas pompa ciepła będzie mogła pracować jako jedyne źródło ogrzewania i z oczekiwaną wydajnością.
To jednak nie wszystko. Drugą kwestią jest typ zastosowanych w budynku grzejników. Co do zasady pompy ciepła najlepiej współpracują z niskotemperaturowymi systemami. Dlatego najczęściej stosuje się połączenie pompa ciepła – „podłogówka”. To oczywiście nie jedyne możliwe rozwiązanie. Trzeba jednak pamiętać, że gdy w budynku są wykorzystywane stare grzejniki żeliwne, trzeba będzie dobrać model pompy, który „zechce” z nimi współpracować. Jest to możliwe, chociaż taki sprzęt może być nieco droższy.
Dlatego warto policzyć, co opłaci się bardziej w dłuższej perspektywie – całkowita wymiana starych kaloryferów na wygodne ogrzewanie podłogowe czy dobór pompy o parametrach, które będą współgrać z grzejnikami starego typu.
Konieczne będzie również dostosowanie kotłowni do nowego systemu. W tym kontekście istotne będą np. docieplenie tego pomieszczenia (czasami wymagany jest montaż dodatkowego grzejnika), a z technicznego punktu widzenia – doprowadzenie 3-fazowego prądu.
Gra może być jednak warta świeczki – w długofalowej perspektywie ogrzewanie OZE jest wysoce efektywne.
Jaka pompa ciepła do starego domu?
Zastanawiasz się, jak dobrać pompę ciepła do starego domu? Nie ma jednego, uniwersalnego rozwiązania. Wiele zależy od tego:
- jak duża jest powierzchnia domu;
- jak dobrze zostanie przeprowadzone ocieplenie budynku i ile w konsekwencji będzie wynosiło jego zapotrzebowanie na energię;
- w jakiej strefie klimatycznej Polski mieszkasz;
- jakie są warunki montażowe.
W kontekście rodzaju pompy ciepła wybór nastąpi między pompą gruntową a powietrzną. Ta pierwsza jest bardziej kosztowna, a jej montaż przebiega inwazyjnie (konieczność wykopania wymiennika pionowego lub poziomego). Taka instalacja lepiej radzi sobie jednak w warunkach dużych mrozów (czyli np. w górach) i jest najbardziej wydajna. Natomiast powietrzna pompa ciepła jest łatwiejsza i szybsza do zamontowania, a inwestycja w nią – nieco mniej kosztowna. Z drugiej strony nie będzie ona dobrym wyborem w okolicy znanej z siarczystych mrozów i może być mniej wydajna. Wybór najlepiej skonsultować z ekspertami.
Dofinansowanie do termomodernizacji – kolejny argument za pompą ciepła w starym domu
Obawiasz się kosztów wymiany pieca na pompę ciepła i związanych z tym przedsięwzięć remontowych? Nie da się ukryć – wydatki są wysokie. Pamiętaj jednak, że rząd przygotował szereg zachęt finansowych dla tych, którzy decydują się na termomodernizację. Możesz skorzystać np. z:
- dotacji w ramach programu Czyste Powietrze; łącznie może wynieść od 66 000 zł do 135 000 zł (w zależności od osiąganych dochodów);
- ulgi termomodernizacyjnej przy rozliczaniu podatku PIT.
W ostatecznym rozrachunku poniesione wydatki nie będą zatem tak bolesne dla kieszeni, jak może się wydawać. Warto zatem rozważyć taką inwestycję. To może być wybór, który zapewni duże oszczędności na przestrzeni wielu lat.